Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe okolic Jeziora Zegrzyńskiego tutejsze tereny stanowią część Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Znajdują się tu także rezerwaty przyrody obejmujące tereny i siedliska o naturalnym lub mało zmienionym w stosunku do naturalnego charakterze. Rzeźbę terenu charakteryzuje duża różnorodność. Rozległym kompleksom leśnym towarzyszą grądy i łęgi. W lasach, obok pospolitych gatunków, występują także rzadkie drzewa i rośliny - brzoza czarna, wawrzynek wilcze łyko, przylaszczka, borówka bagienna, widłaki oraz chronione gatunki paprotników. Na łąkach nadnarwiańskich można spotkać stanowiska storczyków. Siedliska mają tu rzadkie gatunki zwierząt - wilk, wydra, kilka gatunków nietoperzy, zimorodek, puchacz, żółw błotny, rzekotka drzewna i ropucha szara.
Rejon Jeziora Zegrzyńskiego stwarza wymarzone warunki dla wędkarzy, przyrodników i turystów poszukujących aktywnego wypoczynku. To również doskonałe miejsce azylu dla wszystkich, którzy chcą oderwać się od codziennego życia w zatłoczonym mieście.
Ochrona środowiska to ważne i aktualne zagadnienie. Aby móc w pełni korzystać z piękna przyrody, trzeba umieć o nią zadbać. Region Jeziora Zegrzyńskiego jest chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców oraz turystów. Niestety, niektórzy z nich zapominają o podstawowych zasadach dbania o środowisko, naruszając delikatną równowagę tutejszego ekosystemu. Aby chronić żyjące w Jeziorze ryby oraz pobliską florę i faunę, a także móc cieszyć się pięknem krajobrazu, należy stosować się do prostych reguł. Przede wszystkim – NIE ŚMIECIĆ i SPRZĄTAĆ PO SOBIE! To ważne, aby przebywając na wodzie, nad wodą, na plaży lub w lesie nie wyrzucać byle gdzie resztek jedzenia, niedopałków, opakowań, butelek itp. Niektóre z porzuconych śmieci stwarzają dodatkowo ryzyko wybuchu pożaru, a te wrzucane do wody szkodzą żyjącym w niej rybom. Pamiętajmy także o sprzątaniu po naszych pupilach, którzy towarzyszą nam podczas pobytu nad Jeziorem.
Cieszmy się przyrodą i korzystajmy z jej uroków odpowiedzialnie, aby zachować w ją w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.